Relacja Witolda Podgórskiego
Relacja napisana w marcu 2008 roku przez Witolda Podgórskiego, wychowawcę Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce
Uczestniczył w wyprawach w górach całego świata (Himalaje, Pamir, Alaska, Andy Patagonia, Spitsbergen, góry Afryki), przemierzył liczne pustynie (w tym Saharę, Namib, Atacamę), wilgotne lasy równikowe, kopał złoto w Amazonii i odkrywał ruiny preinkaskie.
Może część z nich po wyjściu z zakładu karnego
wybierze się w daleką podróż.
fot. Witold Podgórski
Michał Kochańczyk - podróżnik, alpinista, polarnik, żeglarz, kajakarz, fotografik, realizator ponad 60 podróżniczych programów telewizyjnych - był dziś gościem w Zakładzie Karnym w Gdańsku - Przeróbce. Przyjął zaproszenie, aby opowiedzieć o sobie, swoich życiowych pasjach, świecie, który zna jak mało kto.
Nie było łatwo to zrealizować. Pierwsze kroki, aby Pana Michała zaprosić zostały poczynione już 4 lata temu. Przed dwoma laty udało się nawiązać korespondencję. Dziś udało się to zrealizować. Znalazło się miejsce w bardzo napiętym terminarzu spotkań, wykładów, prelekcji, przygotowań do kolejnych wypraw, po X Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.
Atmosfera spotkania była niesamowita. Świetlica wypełniona skazanymi, żadnych rozmów, szmerów. Skupienie uwaga, zaciekawione twarze wpatrzone w Pana Michała i setki slajdów i filmy, które z sobą przywiózł. Cały świat, przegląd przez wszystkie krainy geograficzne kuli ziemskiej - w pokazie multimedialnym, zatytułowanym przez autora "Barwy Ziemii".
Skazanych interesowało szczególnie to, jak duże są koszty podróżowania po świecie. Mogli się dowiedzieć na przykład, że bilet kolejowy z Brześcia do Irkucka kosztuje około 200 złotych. Dowiedzieli się także, jak zarabiają na organizowanie wypraw ludzie, dla których podróżowanie jest treścią życia.
"Każde z tych miejsc, które odwiedziłem, wszystkie wypraw przeżyłem - BO CHCIAŁEM. Wy też możecie, jeżeli będziecie chcieli" - to zdanie usłyszeli wszyscy uczestnicy tego niesamowitego spotkania.
Nie jest to ani pierwsze, ani ostatnie spotkanie skazanych z niesamowitymi, ciekawymi ludźmi, którzy z zapałem do ciekawego przeżywania swojego życia pokazują świat. W zeszłym roku gościliśmy Panią Katarzynę Masin, pasjonatkę podróży, archeologa. Zaprezentowała wówczas archeologiczną podróż do Peru, podróż w nieznane ( i niepokazywane dotąd przez telewizję) wykopaliska, prowadzone przez polskich naukowców.
Tymczasem skazani czekają na inne zaplanowane już spotkania: z uczestnikami motocyklowego rajdu MOTO - SYBERIA do Magadanu i z samotnym pielgrzymem do Jerozolimy, studentem Uniwersytetu Gdańskiego, Dominikiem Włochem.