Michał Kochańczyk na szlaku przygody

email
zaawansowane wyszukiwanie

Ksiądz Adam Pergol z misji w Mpunde w Zambii - luty 2006

Ksiądz Adam Pergol z misji w Mpunde w Zambii taką otowiadomość w lutym 2006 roku na stronie http://www.mpunde.net umieścił.

 Montaż krzyża z figurą Chrystusa w kościele
w Mpunde.
fot. ks. Adam Pergol

Po wielu latach nieobecności, 6 lutego w Środę Popielcową, w kościele w Mpunde zawisł na nowo na krzyżu wizerunek Chrystusa. Według opowieści naszych starszych ludzi gipsowa postać Chrystusa spadła z krzyża wiszącego na główniej ścianie kościoła, a było to gdzieś w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

I wizerunek Chrystusa wrócił - w dość nieoczekiwany sposób i za sprawą uczonych ludzi i podróżników z Gdańska, którzy ponad rok temu nawiedzili nas tutaj w Mpunde. Całą grupę zorganizował Michał Kochańczyk - himalaista i chłop zakochany we wspinaczkach i patrzeniu na wysokie góry. W naszych okolicach nie ma nawet niewielkiego pagórka, chyba że tak zwane "fyulu" - kopce zrobione przez termity. Patrzył więc Michał w dzień na słońce, nocami na księżyc, zaś w kościele w modlitwie podnosił wysoko głowę i zauważył, że na wielkim krzyżu nie ma wizerunku Chrystusa.

Krzyż z figurą Chrystusa w kościele
w Mpunde.
fot. ks. Adam Pergol

Mało tego, nie tylko zauważył, ale jak na kulturalnego człowieka przystało, także powiedział. No i w ten sposób otrzymaliśmy od naszych wspaniałych i uczonych gości, sumę ... dolarów na zakup wizerunku. Próbowaliśmy w Malawi, gdzie to w miejscowości Mua jest grupa rzeźbiarzy pracująca pod kierownictwem misjonarza i wykonująca rzeźby na zamówienie. Tam zaś dojechać to ponad 1100 km, na dwa wyjazdy wyszłoby niewiele mniej od pięciu tysięcy kilometrów i wszystkie pieniądze przepuścilibyśmy na stacjach paliwowych plus jeszcze przyczynili się do przegrzania klimatu i zanieczyszczenia powietrza w Zambii i Malawi. Pan jednak wspomógł nas rozumem i cierpliwością i pozwolił znaleźć miejscowego artystę w Lusace o imieniu Józef, jak na stolarza i rzeźbiarza przystało. Zatem zamówiliśmy wizerunek o wysokości 165 cm, poczekaliśmy czas jakiś, zapłacili i przywieźli do Mpunde.

Tak to dzięki Michałowi i jego Grupie mamy ten wspaniały dar. Dziękujemy Ci, Michale i Twoim Przyjaciołom, a nawet mówimy, że jak chcecie zobaczyć na własne oczy, to przyjedźcie do nas do Mpunde (a wtedy może znowu kupimy jeszcze coś innego?), a teraz przynajmniej popatrzcie na zdjęcia.

 Zbliżenie twarzy Chrystusa
na krzyżu w kościele w Mpunde.
fot. ks. Adam Pergol

I tak oto mamy na co dzień piękną rzeźbę Chrystusa wykonaną w drzewie o nazwie mukwa, wspaniałe dzieło artysty Józefa. Wchodząc do kościoła czujemy jeszcze bardziej obecność i wzrok Pana wpatrzony w serca modlących się.

A tylko serce boli, że tego nie widzi nasz Kard. Adam, który tak wiele razy mówił, że Chrystus winien być zawsze w zasięgu naszego wzroku, naszych myśli i naszego życia.

Ks. Adam Pergol